Race for The Cure 2015

Fundația Renașterea a organizat pe 7 iunie prima ediție a Happy Run! – Race for the Cure Romania, cea mai renumită cursă dedicată prevenției cancerului de sân din lume.
Evenimentul s-a desfășurat sub Patronajul Ambasadei Italiei la București, cu susținerea Bucharest Running Club, a Societății Naționale de Cruce Roșie din România și a Comitetului Olimpic Român.

Atmosfera Happy a fost creată de trainerul Per Markussen (Worldclass), copiii de la Liceul Lauder – Reut, prin momente de cântec și dans, de doi specialiști în Tango Argentinian și de minirecitalul susținut de Vocea României ediția 2013 – Mihai Chițu. Printre invitații din străinătate la acest eveniment, s-au numărat Ambasadorii Italiei – ES Diego Brasioli, SUA – Charge Dean Thompson, Argentinei – ES. Claudio Pérez Paladino, Croației – ES Andrea Gustovi – Ercegovac, Ambasadorul României în Italia – ES Dana Constantinescu și Martina Prinz – International Network Manager Susan G Komen USA.

Câștigătorii primelor 5 locuri la fiecare categorie au fost: Femei – locul 1 Nenu Mariana, locul 2 – Ionescu Dariela, locul 3 – Drăghicescu Lavinia, locul 4 – Solomon Oana, Locul 5 – Funduc Iulia, și Bărbați – locul 1 – Purcea Liviu, locul 2 – Mocanu Victor, locul 3 – Vlad Victor, locul 4 – Purcea Sandu Florin, locul 5 – Solomon Gabriel. Câștigătorii la competiția între echipe au fost următorii: Cea mai numeroasă echipă a unei ambasade – Echipa Italiei (67 membri), Cea mai numeroasă echipă Licee – Echipa Jean Monnet (110 membri), Cea mai numeroasă echipă a unei companii, dar și Cea mai inimoasa echipă – Catena (80 membri).

Evenimentul a avut următorul traseu:
Parcul Herăstrău / Piața Charles de Gaulle, Bd. Mareșal Prezan, Șos. Kiselleff, Piața Victoriei, Bd. Aviatorilor.

Competiția a fost structurată pe 3 categorii:

5 km – cursă alergători.
Fun Run – 5 km- alergare/plimbare persoane de toate vârstele.
Fun Walk- 1 km- plimbare.

Fondurile strânse în cadrul acestui eveniment au fost folosite pentru:

La acest eveniment, alături de cei 1.500 de participanți și peste 100 de invingătoare în lupta cu cancerul, s-au aflat numeroase personalități, susținătoare ale activităților fundației: membrele Boardului Fundației Renașterea, Andreea Esca, Alex Dima, Andreea Raicu, Ramona Bădescu, Adina Halas, Cabral, Alexandra Tănăsescu, Felix Rache, Janina Nectara, Albertina Ionescu, Monica Dascălu, Brighi s.a.

• Warm-upWarm-up
  • InvingatoareleInvingatoarele